برای استخدام در بانک چه باید کرد

برای استخدام در بانک چه باید کرد

برای استخدام در بانک چه باید کرد؟

استخدام شدن در بانک برای علاقمندان و فارغ التحصیلان رشته های حسابداری، بانکداری، مدیریت بانکی و سایر رشته های مرتبط یک موفقیت بزرگ و تضمین کننده آینده جوانان است. بسیاری از هموطنان ما به دنبال پاسخ این پرسش هستند که برای استخدام در بانک چه باید کرد ؟ و چگونه میتوانیم کارمند بانک شویم؟

در این مقاله از هرمس به صورت جامع و تخصصی به این پرسش ها پاسخ می دهیم و راهکارهای ورود به مشاغل بانکداری و استخدام شدن در بانک را به شما همراهان همیشگی می آموزیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید و با شرایط استخدام بانک ها، مزایای این شغل و مشکلات پیش رو آشنا شوید.

برای استخدام در بانک چه باید کرد

حقوق و مزایای کارمندان بانک همواره مورد توجه همه ما بوده و هست. با در نظر گرفتن سختی ها و مشکلات این شغل همواره متقاضیان زیادی برای ورود به مشاغل حوزه بانکداری وجود دارند و رقابت برای صندلی های پشت باجه بانک ها همیشه داغ است. فرقی نمی کند بانک خصوصی باشد یا دولتی کارمند بانک بودن تقریبا رویای هر جوان ایرانی علاقمند به حسابداری و مدیریت مالی است. این شغل در کنار مسایل و مشکلاتی که دارد مزایای زیادی به همراه دارد، این مزیت ها است که باعث شده افراد برای مشاغل حوزه بانک به دنبال راه های جدید و امتیازات بیشتر باشند.

چگونه کارمند بانک شویم؟

در این مقاله علاوه بر روش های استخدام شدن در بانک، یک امتیاز ویژه و ارزشمند را به شما هدیه می دهیم تا با داشتن آن بتوانید راحت تر و سریع تر به شغل مورد علاقه خود دست برسید و یک پله از رقبای خود بالاتر بایستید.

در پاسخ به این سوال که برای استخدام در بانک چه باید کرد باید بگوییم که یکی از شرایط استخدام در بانک شرکت در آزمون استخدامی است. این آزمون که تعیین کننده صلاحیت افراد برای استخدام در بانک های خصوصی و دولتی است سالانه افراد زیادی را به شغل مورد علاقه شان میرساند و در طرف دیگر افرادی که با ویژگی های آزمون استخدامی بانک ها آشنایی ندارند از ورود به این عرصه باز میمانند.

سالانه افراد زیادی تلاش می‌کنند که به یکی از موقعیت‌های شغلی مرتبط با بانک و بانکداری دست پیدا کنند. از این رو شرایط استخدام در بانک سال به سال سخت تر و رقابت تنگ تر می شود. تنها افرادی می توانند در این رقابت پیروز شوند که با ویژگی ها، مهارت های مورد نیاز بانک ها آشنایی کافی داشته باشند.

مهارت‌های مورد نیاز و شرایط استخدام بانک

همه به دنبال پاسخ این پرسش هستند که شرایط استخدام بانک چیست؟ اما کمتر کسی است که یک گام بالاتر را ببیند و مهارت های مورد نیاز را در نظر بگیرد و با دیدی درست، موقعیت ها را تبدیل به فرصت کند. در ادامه در مورد فرصتی که می تواند برای استخدام در بانک شما را یاری کند بیشتر توضیح می دهیم بنابراین دقیق تر این مطلب را مطالعه کنید و کدهای موجود در آن را به نفع خود مصادره کنید.

چگونه در بانک استخدام شویم

مهارت های لازم برای استخدام در بانک به دو دسته مهارت های نرم و مهارت های سخت تبدیل می شوند. مهارت های نرم که عمدتا به توانایی های فردی و تیپ شخصیتی شما بستگی دارد و مهارت های سخت مورد نیاز برای مشاغل بانکی آن دسته از مهارت های اکتسابی هستند که اگر میخواهید در آزمون استخدامی بانک ها موفق شوید به آن ها احتیاج دارید.

مهارت های سخت مورد نیاز برای بانکداری

اگر میخواهید در رقابت سنگین استخدام بانک پیروز شوید این بخش را جدی بگیرید. مهارت های سخت از مهمترین شرایط استخدام در بانک است که در کنار تحصیلات و مهارت های نرم نقش بسزایی در جذب کارمند توسط بانک ها ایفا می کند. اگر می خواهید در رقابت پیروز شوید لازم است یک گام از رقبای خود جلوتر باشید، پیشنهاد کارشناسان هرمس این است که مهارت های سخت خود را تقویت کنید و بهتر و قوی تر قدم بردارید. در این بخش چند نمونه از این مهارت های سخت که به استخدام شدن در بانک کمک می کند به شما معرفی می کنیم.

 • آشنایی با قوانین بانک ها و قوانین مالی
 • آشنایی با نرم افزارهای آفیس
 • مهارت کار با نرم افزارهای حسابداری
 • مهارت دیتا اینتری و طبقه بندی داده ها
 • آشنایی با زبان های خارجی

همه این موارد در دسته مهارت های سخت برای کارمندی بانک به حساب می آیند. مهارت های مرتبط با فرآیندهای بانکی و امور مالی در دوره‌ی بانکداری آموزش داده می‌شوند. نحوه کار با نرم افزارهای مجموعه آفیس که جزء مهارت های مهم و کاربردی مشاغل مرتبط با بانکداری است در دسته آموزش های کامپیوتر قرار می گیرد.

همانطور که میدانید تمام بانک‌ ها چه خصوصی و چه دولتی از نرم‌افزار های بانکداری استفاده می کنند و عدم آشنایی با مهارت‌های اولیه کامپیوتر، یک مشکل جدی برای کارمند بانک است. یکی از شرایط استخدام در بانک مهارت‌ های کامپیوتری است.

اگر می‌خواهید شانس جذب شدن خود در بانک را افزایش دهید یا به دنبال پیشرفت حرفه‌ای در بانک هستید، می‌توانید در دوره‌ مهارت های هفتگانه کامپیوتر شرکت کنید و علاوه بر یادگیری حرفه ای نرم افزارهای کاربردی آفیس، کار با کامپیوتر، اینترنت و فناوری اطلاعات را آموزش ببینید و با دریافت مدرک icdl یک گام از رقبای خود جلوتر بایستید.

مهارت های نرم برای استخدام در بانک ها

همانطور که گفته شد مهارت هایی که به شخصیت و توانایی های ذهنی و جسمی فرد بستگی دارند جزء مهارت های نرم مورد نیاز برای مشاغل مرتبط با حوزه بانکداری هستند. در این بخش چند نمونه از این مهارت ها که برای رشد و پیشرفت کارمندان بانک مورد نیاز است نام می بریم.

 • مهات‌های گفتاری و ارتباطی قوی
 • مدیریت زمان
 • توانایی کار تحت فشار
 • مهارت حل مساله
 • ریزبینی
 • مسئولیت‌پذیری
 • هوش هیجانی بالا
 • منظم بودن
 • توانایی انجام همزمان چند کار

اینها مهمترین مهارت های نرم هستند که برای استخدام شدن در بانک مورد نیاز است. بخشی از این مهارت ها در توسعه فردی آموزش داده می شود و بخش دیگر جزیی از خصوصیات رفتاری افراد است. در ادامه به بررسی رشته های تحصیلی مورد نیاز بانک ها می پردازیم تا علاقمندان به مشاغل بانکی که هنوز انتخاب رشته نکرده اند یا فرصت انتخاب رشته جدید را دارند از این فرصت استفاده کنند.

رشته‌ های مورد نیاز برای استخدام بانک

در این بخش از مقاله “برای استخدام در بانک چه باید کرد” به رشته های مرتبط با مشاغل بانکی و نقش موثر آن ها در قبولی آزمون استخدامی بانک ها می پردازیم.

شرایط استخدام شدن در بانک

فارغ التحصیلی در رشته های مرتبط در همه مشاغل یک امتیاز است. این که در رشته ای تحصیل کرده باشید که با شغل آینده شما ارتباط داشته باشد نقطه مثبتی به حساب می آید اما کافی نیست و در مواقعی الزامی نیست. در خصوص چگونگی استخدام در بانک هم این موضوع صدق می کند.

اگر سری به آگهی های استخدام بانک ها بزنید میبیند که اکثر بانک ها اولویت را برای افرادی در نظر می گیرند که در رشته های مرتبط با بانک داری هستند. رشته های بانک داری، مدیریت، علوم اقتصاد، حسابرسی و حسابداری، مهندسی مالی، حقوق و کامپیوتر از جمله رشته های مرتبط با بانکداری هستند.

تحصیل در رشته های فوق برای استخدام کارمندان بانک تاثیرگذار است اما کافی نیست. همانطور که گفته شد داشتن مهارت های نرم و سخت می تواند نقاط ضعف افراد را پوشش دهند. طبق ماده 6 آیین نامه استخدامی بانک ها لازمه اشتغال در بانک قبولی در آزمون استخدامی است.

شرایط استخدام بانک کدامند؟

در آخرین بخش از مقاله برای استخدام در بانک چه باید کرد به پاسخ این سوال میپردازیم که شرایط لازم برای استخدام بانک چیست؟ در جدول مهمترین شرایط را بیان کرده ایم.

تابعیت جمهوری اسلامی ایران

تدین به یکی از ادیان رسمی ایران

وفاداری به نظام جمهوری اسلامی

کارت یا گواهی پایان خدمت برای آقایان

قبولی در تست سلام پزشکی و گواهی عدم اعتیاد

داشتن گواهی مبنی بر نداشتن سابقه کیفری

عدم اشتغال در سازمان ها، نهادها و موسسات دولتی و خصوصی

این ها شرایط لازم جهت استخدام بانک های خصوصی و دولتی است که می بایست متقاضیان همه این موارد را دارا باشند. همانطور که در مقاله مدارک مورد نیاز استخدام در بانک نیز اشاره کردیم شرایط سنی یک مبحث عمومی تلقی می شود و ممکن است با توجه به قوانین بانک افراد بالاتر از 40 سال نیز جهت اشتغال پذیرفته شوند.

خلاصه مطلب

خیلی از کاربران ما سوال می کردند که چگونه کارمند بانک شویم؟ در این مقاله به طور جامع به این سوال که برای استخدام در بانک چه باید کرد پاسخ دادیم. این که متقاضیان چه مهارت هایی باید داشته باشند تا فرآیند جذب توسط بانک ها تسریع شود و شانس قبولی در آزمون استخدامی بانک ها بالاتر رود. شرایط استخدام بانک ها و رشته هایی که بیشتر مورد نیاز بانک ها هستند را نام بردیم و تلاش کردیم شما عزیزان را با روند اشتغال در بانک ها آشنا کنیم. امیدواریم این بخش از مقالات آموزش مجازی هرمس مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

4/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید