برای استخدام در بانک چه مدارکی لازم است؟

برای استخدام در بانک چه مدارکی لازم است؟

برای استخدام در بانک چه مدارکی لازم است ؟

بانک همیشه به‌عنوان منبع پول و یک سازمان قدرت‌مند، جذابیت زیادی برای عموم مردم دارد و استخدام در بانک‌، موفقیت بزرگی برای اکثر جوانان تحصیل‌کرده به‌شمار می‌آید اما قبل از اقدام به استخدام شدن باید با شرایط استخدام بانک ها آشنا شوید. اگر می خواهید بدانید برای استخدام در بانک چه مدارکی لازم است پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله با هرمس همراه باشید.

همواره سوال کاربران ما این است که برای استخدام در بانک چه باید کرد ؟ استخدام در بانک‌ها، سال‌هاست که از طریق آزمون استخدامی صورت می‌گیرد و سالانه افراد زیادی تلاش می‌کنند که به یکی از موقعیت‌های شغلی مرتبط دست پیدا کنند. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی دقیق آزمون استخدامی بانک ها بپردازیم و شرایط استخدام بانک را با هم بررسی کنیم. اگر استخدام در بانک یکی از رویاهای اصلی شما برای ادامه زندگی شغلی است، تا انتهای این مطلب همراه با ما باشید تا اطلاعات خود را در زمینه شرایط استخدام در بانک ها بروز کنید کنید

مهارت و توانایی های مورد نیاز کارمندان بانک

مهارت های ارتباطی خوب :
از آنجا که کارمند بانک به طور مرتب با مشتریان بانک سرو کار دارد، باید ضمن حفظ احترام آنها بتواند ارتباط خوب و مناسبی برقرار کرده و نیازهای آنها را به درستی تشخیص دهد.
دقت و تمرکز :
وظایف کارمند بانک بسیار حساس است. اگر دقت و تمرکز کافی نداشته باشد، کوچکترین اشتباه می تواند منجر به کسری صندوق حتی در مبالغ زیاد، برداشت یا واریز پول به حساب فرد دیگری غیر از صاحب حساب اصلی، عدم احراز هویت صحیح مشتری و متعاقب آن شاید برداشت غیر مجاز پول از حساب و… بشود.
آگاهی از قوانین مالی و بانکی :
کارمند بانک باید با جدید ترین قوانین و دستورالعمل های بانکی و مالی آشنا بوده و به روز باشد تا به خوبی از آنها در کار خود استفاده کند.
مهارت ریاضیات و محاسبه :
یکی از ارکان اصلی شغل کارمند بانک، محاسبه است. البته بیشتر محاسبات در سیستم های کامپیوتری بانکی انجام می گیرد ولی هنوز در بسیاری مواقع لازم است کارمند بانک با سرعت عمل خوبی یکسری محاسبات انجام دهد.
همکاری و هماهنگی با سایر کارکنان :
در طول یک روز کاری در بانک، همه کارمندان بانک و مسئولان شعبه با هم در ارتباط بوده و همکاری می کنند. به عنوان مثال تایید بسیاری از اسناد و مدارک باید توسط معاون یا رئیس بانک انجام شود و یا اینکه کارمندان بانک باید وجوه مورد نیاز خود را از رئیس صندوق دریافت کنند.
مهارت کار با کامپیوتر و آشنایی با فناوری اطلاعات :
امروزه کلیه سیستم های بانکی مکانیزه شده و بانکداری الکترونیکی بسیار رایج شده است. بنابراین کارمند بانک باید مهارت کافی در استفاده از کامپیوتر داشته و با آخرین دستاوردهای فناوری اطلاعات در حوزه بانکی آشنا باشد که یکی از اصلی ترین مهارت ها در این رشته یادگیری مهارت هفت گانه ICDL و داشتن مدرک ICDL می باشد.

تحصیلات مورد نیاز برای استخدام در بانک

در کشور ما در بسیاری از مشاغل از افراد با تخصص مرتبط استفاده نمی شود که این خود نقطه ضعف بزرگی برای بازارکار ما محسوب می شود. گاهی نیز سازمان ها و شرکت ها برای یک شغل افرادی با مدارک تحصیلی عالی استخدام می کنند، در صورتی که واقعا نیاز نیست. کارمند بانک از جمله مشاغلی است که فردی با حداکثر مدرک لیسانس به راحتی می تواند در آن موفق باشد.

به طور کلی بانک ها و موسسات مالی کشور از بین فارغ التحصیلان رشته های زیر برای شغل کارمند بانک استخدام می کنند :

 • رشته‌های حسابداری و حسابرسی
 • رشته آمار
 • رشته ریاضی
 • علوم اقتصاد
 • رشته کامپیوتر
 • رشته حقوق
 • رشته مدیریت
 • مهندسی مالی

فارغ التحصیلان رشته های فوق پس از شرکت در آزمون ورودی بانک ها و موسسات مالی و قبولی در آنها، باید در مصاحبه و گزینش شرکت کنند. در فرآیند مصاحبه سوالاتی مختلفی در مورد اطلاعات عمومی، اطلاعات تخصصی، اطلاعات فردی و شخصیتی، سوابق تحصیلی و سوابق قضایی فرد پرسیده می شود. در واقع متقاضی از جهات مختلف مورد ارزیابی قرار می گیرد. در صورت قبولی در مصاحبه، معمولا متقاضیان باید در یکسری دوره های آموزشی و کارآموزی مرتبط که توسط بانک یا موسسه مالی برگزار می شود، شرکت کنند تا برای کار در شعبه آماده شوند.

یکی از مهم‌ترین موارد تعیین‌شده در این آیین‌نامه، شرایط و قوانین اصلی برای شرکت در آزمون استخدامی بانک‌ها است. در ادامه شرایط استخدام بانک را با هم بررسی خواهیم کرد:

از شرایط استخدام در بانک می‌توان به

 • داشتن تابعیت ایران
 • تعهد به نظام جمهوری اسلامی
 • تدین به یکی از ادیان رسمی کشور
 • ارائه کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت قانونی برای داوطلبین مرد
 • عدم اشتغال در سازمان‌ها، دستگاه‌ها و یا موسسه‌های دولتی و خصوصی به‌صورت رسمی یا پیمانی
 • برخورداری از سلامت جسمانی و روانی
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر، روان‌گردان و یا سایر مواد مشابه

اشاره کرد. نداشتن سابقه کیفری نیز جز شرایط استخدام در بانک است، شرط سنی، یکی از شرایط استخدام بانک مهم برای متقاضیان شرکت در آزمون استخدامی بانک ها است.

به‌صورت معمول متقاضیان باید در بازه سنی ۱۸ الی ۴۰ سال باشند، اما این حالت عمومی بوده و ممکن است هر بانک با توجه به قوانین داخلی خود، شرایط سنی دیگری را برای متقاضیان استخدام مجموعه خود در نظر بگیرد.


این موضوع در سایر موارد نیز وجود دارد، یعنی علاوه بر این شرایط عمومی، ممکن است هر بانک دولتی و خصوصی با توجه به نوع فعالیت، نیازمندی‌های فعلی شعب خود و سایر موارد مشابه، شرایط استخدام در بانک ها خاص باشد. به همین خاطر در زمان انتشار آگهی استخدام بانک‌ها، بخش شرایط استخدام بانک مورد نظر را به‌دقت مطالعه کرده و در صورت داشتن پیش‌نیازهای لازم، فرایند ثبت نام را آغاز کنید. سوال دیگری که در این بخش ایجاد می‌شود این است که فرایند ثبت نام برای آزمون استخدامی بانک‌ها چگونه است؟

شرایط استخدام در بانک

آزمون استخدامی بانک ها اصلی‌ترین روش برای جذب نیروهای جوان به بانک‌های دولتی و خصوصی است و اغلب بانک‌ها از این طریق نیروهای زیادی را جذب کرده‌اند. اگر شما هم به کار بانک‌داری علاقه دارید، اطلاعیه‌های منتشر شده در رابطه با شرایط استخدام در بانک ها را از طریق مراجع رسمی دنبال‌کرده و در صورت داشتن پیش‌نیازهای لازم، با شرکت در آزمون استخدامی بانک‌ها، شانس خود را برای استخدام‌شدن در یکی از بانک‌های دولتی و یا خصوصی بیازمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

5/5 - (5 امتیاز)

 1. حسین حیدری
  پاسخ

  سلام. برای یک رئیس بانک زیبنده است کدام رشته دانشگاهی یا بین المللی را دریافت کند که با شان و پست او همسان باشد؟ سپاس، حیدری مدیریت بانک ملت شعبه پایتخت

دیدگاهتان را بنویسید