پاورپوینت چیست و چه کاربردی دارد؟

پاورپوینت چیست

اگر به دنبال پاسخ این پرسش هستید که پاورپوینت چیست و چه کاربردی دارد حتما این مقاله از آموزش مجازی هرمس را مطالعه کنید. در این مطلب به طور کامل توضیح داده ایم که نرم افزار PowerPoint چیست؟ چه کاربردهایی دارد و چرا باید پاورپوینت را یاد بگیریم.پاورپوینت چیست

پاورپوینت چیست ؟

پاورپوینت یکی از نرم افزارهای تولید و ارائه محتوای چند رسانه ای است که در سال 1990 توسط شرکت معروف مایکروسافت آفیس تولید شد. نرم افزار PowerPoint نامی آشنا برای ارائه چند رسانه ای در کنفرانس ها و همایش ها است که با ویژگی های منحصر بفرد خود 95 درصد از سهم نرم افزارهای ارائه را به خود اختصاص داده است.

کاربرد اصلی این نرم افزار پرقدرت طراحی و ساخت اسلایدهای نمایشی است و چنان در این کار موفق عمل کرده که بعد از گذشت 32 سال از عرضه اولیه هنوز محبوب‌ترین نرم افزار ارائه محتوا در بین مدرسین و سخنرانان است. 

پاورپوینت ششمین مهارت از مهارت های هفتگانه کامپیوتر است، به شرکت در دوره تخصصی و کسب مدرک ICDL هستید، موسسه هرمس در خدمت شما است. 

کاربرد پاورپوینت در محیط کار

همانطور که گفته شد کاربرد اصلی نرم افزار پاورپوینت ایجاد فایل های ویدئویی قابل ارائه در سمینارها و جلسات علمی و اداری می باشد. به همین دلیل نرم افزار پاورپوینت بین آژانس های تبلیغاتی شرکت ها و به ویژه برای دانشجویان محبوبیت خاصی دارد. کاربرد پاورپوینت در محیط کار به چند بخش تبدیل میشود که در ادامه به بررسی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

کاربرد پاورپوینت چیست

اگر بخواهیم کامل به این سوال که Powerpoint چیست پاسخ دهیم و برنامه پاورپوینت را بصورت جامع معرفی کنیم لازم میبینم شما را با کاربردهای آن آشنا کنم.کاربرد پاورپوینت در محیط کاراستفاده از برنامه پاورپوینت به شما این امکان را میدهد که تصاویر و نوشته های خود را به هر میزان که بخواهید، به صورت صفحه بندی شده و در اسلایدهای مختلف به نمایش بگذارید. طراحی نرم افزار به گونه ای است که میتوان از قابلیت های سایر نرم افزارهای مجموعه آفیس مانند Word و Excel در آن استفاده کرد. شما میتوانید متون و عکس های خود را جدا جدا در اسلایدهای مختلف طراحی کنید، نوع فونت و اندازه متن در هر یک از اسلایدها را انتخاب کنید، عکس ها را در محیط نرم افزار ویرایش کنید، برای آن ها جلوه های ویژه (انیمیشن) در نظر بگیرید و نوع ورود و خروج هر یک از المان های هر اسلاید را شخصی سازی کنید.

استفاده از جداول و نمودارها در پاورپوینت امکانپذیر است و میتوانید هر نوع جدول و نموداری را که بخواهید در محیط برنامه ایجاد کنید. در ادامه به تقسیم بندی کاربردهای پاورپوینت در محیط کار میپردازیم.

پیشنهاد میکنیم اگر با سایر نرم افزارهای مجموعه آفیس آشنایی کافی ندارید در ابتدا مقاله ورد چیست و پس از آن مقاله اکسل چیست را مطالعه کنید.

در این بخش از مقاله پاور پوینت چیست به بررسی کاربردهای این نرم افزار در محیط کار میپردازیم. کاربرد نرم افزار پاورپوینت در محیط کار را میتوان به دسته های نامحدود تقسیم بندی کرد، در این مقاله 2 مورد از مهمترین کاربردهای پاورپوینت را مورد بررسی قرار میدهیم.

کاربرد پاورپوینت در شرکت ها :

اگر برای ارائه گزارش کار در شرکت و همچنین متقاعد کردن مشتریان و یا آگاه سازی همکاران در کارهای تیمی نیاز به محیطی حرفه ای و کاربرپسند داشته باشید چه برنامه ای بهتر از پاورپوینت؟ هرچند کاربرد پاورپوینت در شرکت ها به این موارد محدود نمیشود اما، مهمترین کار پاورپوینت در محیط شرکت میتواند کمک به ارائه گزارش کامل و بی نقص برای کارمندان آن باشد.

کاربرد پاورپوینت در شرکت هانرم افزار PowerPoint شما را قادر میسازد که با استفاده از المان های مختلف متن، تصاویر، نمودار و حتی صوت و ویدئو یک گزارش جامع برای مخاطبین خود ایجاد کنید تا با ارائه یک فایل چندرسانه ای دقیق و بی نقص هم در زمان صرفه جویی کرده باشید و هم به عنوان کارمندی ارزشمند برای شرکت و حتی فروشنده ای قابل اعتماد برای مشتریان خود جلوه کنید.

کاربرد پاورپوینت در تدریس

آموزش با پاورپوینت شیرین میشود! اگر به عنوان مدرس مشغول به کار هستید خوب میدانید که تدریس به شیوه های نوین  نقش بسزایی در فراگیری دانشجویان و دانش آموزان دارد. پاورپوینت میتواند ابزار موثری برای ارائه مطالب در کلاس درس و تشویق دانش آموزان به یادگیری باشد. اگر از شیوه های نوین تدریس استفاده کنید لازم است از جلوه های بصری، چالش برانگیز و جذاب در کار خود استفاده کنید.

استفاده از تصاویر با کیفیت، نمودارها، ویدئو و آمارها قابلیت درک دانشجویان را بالاتر میبرد، اما چطور این همه ابزار را یکجا به کلاس درس میبرید؟ استفاده از پاورپوینت برای تدریس ساده ترین راهکار و البته پیشنهاد هرمس لرن است.

کاربرد پاورپوینت در تدریسبنابراین متوجه مزایای کاربرد پاورپوینت در تدریس میشویم که در سه بخش کلی به این شکل تقسیم بندی میشود.

 1. به آموزگاران و اعضای هیئت علمی کمک میکند تا عناصر اصلی و البته بسیار مهم در آموزش مدرن را فرا بگیرند.
 2. نحوه تقویت آموزش و یادگیری دانشجویان را هدف قرار میدهد.
 3. روش هایی برای درگیر کردن دانش آموزان و درک بهتر مطالب ارائه میدهد.

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که مزایای استفاده از پاورپوینت چیست؟ طبق مطالعات صورت گرفته استفاده از برنامه PowerPoint باعث میشود درک دانشجویان از تدریس بالاتر رود. استفاده از تصاویر، ویدیو، آمارها و به طور کلی چندرسانه ای در کنار متون درسی میل و اشتیاق دانشجویان را برای یادگیری افزایش میدهد. دانشجویان و دانش آموزان به شکلی منسجم تر به درس توجه میکنند و مطالب را به گونه ای بهتر و عمیق تر درک میکنند، از پراکندگی مطالب در ذهن آن ها کاسته میشود. 

مزایای استفاده از پاورپوینت چیست

تا اینجا با کاربردهای پاورپوینت در محیط کار آشنا شیدم، در این بخش اندکی از مزایای استفاده از نرم افزار PowerPoint سخن میگوییم تا اهمیت یادگیری پاورپوینت و استفاده از آن در تدریس برای شما عزیزان مشخص شود.

مزایا و کاربرد PowerPoint در تدریساز مهمترین مزایای این برنامه میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • افزایش بهره وری دانش آموزان و دانشجویان
 • کمک به یادگیری سریع تر و آموزش اثربخش
 • سهولت در تدریس برای مدرسین
 • قابلیت اشتراک گذاری مطالب قبل، حین و بعد از کلاس
 • کمک به آموزش از راه دور و کلاس های مجازی

پاورپوینت یک ابزار بصری ارزشمند برای تدریس است، مطالعات نشان می دهند که تأثیر آموزش با تصاویر بیشتر از متن است.

اگر دانشجویان و دانش آموزان مطالب درسی را با استفاده از ابزارهای بصری یاد بگیرند، حفظ اطلاعات در ذهن شان آسان تر خواهد بود. استفاده از صوت و تصویر در آموزش ظرفیت حافظه انسان را افزایش می دهد. همچنین به دانش آموزان کمک می کند تا اطلاعات را برای مدت طولانی به خاطر بسپارند.

همانطور که هارولد دی استولوویچ و اریکا جی کیپس دو تن از مدیران HSA گفته اند. 

کل هدف این است که مردم را قادر به یادگیری کنید. ماموریت شما انتقال اطلاعات نیست، بلکه متحول کردن یادگیرندگان است.

پاورپوینت در عین حال که در تدریس به کمک معلمان می آید میتواند هوش دانشجویان را تقویت کند. فونت های مختلف، جلوه های بصری و برجسته سازی میتواند به سرعت یادگیری دانشجویان بیافزاید.

از دیگر مزایای استفاده از پاورپوینت در تدریس سهولت استفاده از این برنامه میتوان را نام برد. PowerPoint آموزش الکترونیکی و آموزش از راه دور را نیز ساده تر میکند.

کاربرد پاورپوینت در حسابداری

اگر در مورد کاربرد پاورپوینت در حسابداری از من بپرسید میگویم این نرم افزار به صورت مستقیم کاربردی ندارد اما میتوان از ویژگی های این برنامه برای ویرایش متون، جداول و نمودارها برای حسابداری استفاده کرد.

حسابداری مانند سایر مشاغل میتواند از این برنامه بهرمند شود، به عنوان مثال برای ویرایش متون، غلط گیری و نگارش و در نهایت نمایش آمارها به جمعی از مشتریان خود میتوانید از PowerPoint استفاده کنید.

ویژگی های اساسی پاورپوینت

برنامه پاورپوینت ویژگی های زیادی دارد، در این بخش به صورت مختصر برخی ویژگی های آن را برای شما بازگو میکنیم. امکانات نرم افزار مانند تصحیح املا و دستور زبان و تصحیح خودکار نیز در پاورپوینت گنجانده شده است. به عنوان مثال، استفاده از Style Checker علاوه بر بررسی و تصحیح اشتباهات تایپی، به تصحیح وضوح و وضوح رنگ ها و همچنین نقاط نگارشی، نقطه گذاری و گرامری کمک می کند.
همچنین قابلیت PowerPoint Central ارتباط مستقیمی بین رایانه و ایستگاه های اینترنتی برقرار می کند و به کاربران امکان استفاده از منابع مختلف مانند تصاویر، صدا و تصویر را می دهد.

بازار کار پاورپوینت

در حال حاضر در ایران بازار کار پاورپوینت به تنهایی پردرآمد نیست، اما این به آن معنا نیست که نمیتوانید با دانش پاورپوینت کسب درآمد عالی را تجربه کنید. شغل های بسیاری هستند که برای ارائه نیازمند طراح خوش ذوق و حرفه ای هستند، شما میتوانید با یادگیری این نرم افزار علاوه بر طراحی اسلایدها برای مدرسین، سخنرانان و … به صورت دورکاری برای شرکت های طراحی و آژانس های تبلیغاتی اسلاید طراحی کنید.

آموزش مجازی پاورپوینت میتواند بهترین گزینه برای افرادی باشد که خواهان ورود به بازار کار گرافیک و کسب درآمد بالا هستند. ارائه حرفه ای با این نرم افزار کاربردی برای هر شغلی مفید است، بنابراین یادگیری PowerPoint را جدی بگیرید و زندگی شغلی خود را متحول کنید.

چرا باید درست کردن پاورپوینت را یاد بگیریم؟

همانطور که گفته شد استفاده از برنامه پاورپوینت میتواند  مزایای زیادی به همراه داشته باشد، چه مدرس باشید و چه سخنران، کارمند باشید یا فروشنده، نیازمند ارائه دقیق و جذاب برای مخاطبین خود هستید، این نرم افزار شما را در جلب توجه مخاطبین یاری میکند.

با استفاده از نرم افزار PowerPoint میتوانید هر آنچه لازم است در ذهن مخاطبین خود هک کنید، همانطور که بالاتر توضیح دادیم ذهن انسان مطالب حاوی جلوه های صمعی و بصری را بهتر از متن درک میکند و حفط این مطالب برای او آسان تر میشود.

علاوه بر این با یادگیری پاورپوینت می‌توانید کسب درآمد کنید. در خانه بنشینید و به صورت دروکاری پروژه بگیرید و در قبال ارائه فایل پاورپوینت به مشتریان خود کسب درآمد کنید.

علاوه بر این با تسلط به امور کامپیوتری و یادگیری مهارت های هفت گانه کامپیوتر آموزش مهارت‌های هفتگانه ICDL می‌توانید در شرکت ها و ادارات مشغول به کار شوید و یا برای خود یک مرکز خدمات کامپیوتری تاسیس کنید.

نکات کاربردی در کار با پاورپوینت

 • در هنگام کار با پاورپوینت لازم است چن نکته اساسی را رعایت کنید تا اسلایدهای شما جذاب تر شود. استفاده از فونت مناسب اولین نکته ای است که باید در نظر داشته باشید، اگر از متن روی عکس استفاده میکنید از فونت هایی استفاده کنید که با ایجاد حاشیه یا سایه انداختن اطراف آن خوانایی داشته باشد.
 • سایز فونت متون بسیار مهم است، مخاطب شما باید بتواند متن روی اسلاید را به راحتی بخواند. از طرفی فونت ها نباید آنقدر بزرگ باشند که بر محیط اسلاید شما احاطه داشته باشند. به عنوان مثال برای  عناوین حداقل از 20pt استفاده کنید و برای متن کار از 18pt استفاده کنید تا مطمئن شوید برای کاربر مشکل ایجاد نمیکند.
 • برای داشتن یک محتوای چندرسانه ای جذاب از ترکیب نمودارها، طرح ها و تصاویر استفاده کنید. برای اسلایدهایی که مخاطبین کم سن و سال مشاهده میکنند میتوانید از انیمیشن هایی که برای ورود و خروج المان های هر اسلاید در پاورپوینت وجود دارد استفاده کنید.
 • تا جای امکان از موسیقی در طراحی اسلایدها استفاده نکنید. این کار باعث حواس پرتی مخاطب میشود.

جمع بندی مقاله  پاورپوینت چیست

در این مقاله از آموزش مجازی هرمس تلاش کردیم شما را با نرم افزار قدرتمند و کاربردی پاورپوینت آشنا کنیم، کاربردهای برنامه پاورپوینت را برشمردیم، مزایای استفاد از این نرم ازفزار را مرور کردیم و سعی کردیم شما را با ویژگی های منحصر بفرد کار با پاورپوینت آشنا کنیم. امیدواریم مقاله پاورپوینت چیست و چه کاربردی دارد مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

اگر سوالی در زمینه پاورپوینت و آموزش های مرتبط با این نرم افزار داشته باشید خوشحال میشویم در بخش کامنت ها پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

لینک های کوتاه :

https://bit.ly/3MhfCOe

https://cutt.ly/r44MYHJ

https://b2n.ir/power-point

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید