721 بازدید
امتیاز دهید

 

وزارت علوم، در آخرین اطلاعیه‌ای که درخصوص آموزش‌های عالی آزاد منتشر کرد، همه مدارک معادل دانشگاهی را بی‌اعتبار دانست.
در این اطلاعیه تاکید شده است: دوره‌های آموزش عالی آزاد که از سوی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آزاد برگزار می‌شود به صدور مدرک تحصیلی منجر نمی‌شود.

منبع :لینک تابناک 

 

آیا سایت های که مدارک معادل دانشگاهی ارایه میدهند معتبر میباشد؟

-سایت های که بر مبنی معدل سازی و ارایه مدارک معادل فعالیت میکنند مدارکی ارائه میدند هیچ ارزش قانونی ندارند و هیچ مجوزی نداشته  و براساس اطلاعیه وزارت علوم نامعتبر می باشد

مدارک معادل قبل از سال ۷۷ معتبر است

داستان مدارک معادل دانشگاهی، فقط بحث امسال و سال‌های اخیر نیست، بلکه از ابتدای دهه ۷۰ و با وجود سخت‌تر‌ شدن ورود متقاضیان به دانشگاه‌ها، اعطای مدارک معادل دانشگاهی نیز شدت گرفت؛ طوری که هم‌اکنون کسانی هستند که مدارک معادل دانشگاهی دارند.
در چنین شرایطی این پرسش مطرح می شود که آیا هر فردی در هر دوره تاریخی که مدرک معادل دانشگاهی دریافت کرده است، مدرکش بی‌اعتبار است؟

مدیرکل دفتر آموزش عالی آزاد و غیرانتفاعی وزارت علوم در همین رابطه می‌گوید: در سال‌های گذشته، وزارت علوم مطابق مصوبه‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، به اعطای مدارک معادل دانشگاهی به برخی متقاضیان اقدام کرده بود، اما از سال ۷۷ به‌بعد، هیچ مجوزی به دانشگاه‌ها و موسسات آزاد آموزش عالی برای برگزاری دوره‌های معادل دانشگاهی داده نشده است.
نادری تصریح می‌کند: به طور کلی مدارک معادلی که با مجوز وزارت علوم در سال‌های قبل از سوم آذر سال ۷۷ اعطا شده، اعتبارش پابرجاست، اما مدارک معادل دانشگاهی که از سال ۷۷ به بعد از سوی هر مرکز دولتی و غیردولتی صادر شده است، اعتباری ندارد.
در هر حال، با وجود رشد روزافزون موسسات آموزش عالی آزاد که همچنان تبلیغات گسترده آنها مبنی بر اعطای مدارک معادل دانشگاهی در سطح شهرها وجود دارد، باید دید آیا این‌گونه اطلاعیه‌ها در نهایت موجب کاهش تقاضای شرکت دانشجویان در این دوره‌ها می‌شود، یا این‌که ترافیک سنگین تحصیلی دانشگاه‌ها موجب خواهد شد که همچنان داوطلبان به طی کردن راه‌های فریبنده و میان‌بر ترغیب شوند.

این مطلب هم پیشنهاد میشه :  سریع ترین راه برای کشف انگیزه در خودتان

مهارت‌آموزی، تنها کاربرد این مدارک
در سال‌های گذشته شاهد بودیم که یکی از مجتمع‌های بزرگ فنی و مهندسی در پایتخت، در تبلیغاتش عنوان کرده بود که به متقاضیان پس از طی کردن دوره‌های آموزشی، مدارک دانشگاهی معادل اعطا می‌کند، در همان برهه نیز این موضوع سر و صدای زیادی به پا کرد و در نهایت با دخالت وزارت علوم، تبلیغات این مجتمع کمرنگ‌تر شد.
اما در حال حاضر دایره اعطای مدارک معادل دانشگاهی از موسسه‌های آزاد غیردولتی فراتر رفته و حتی دفاتر آموزش‌های آزاد در برخی دانشگاه‌های دولتی نیز مدعی هستند که به متقاضیان مدارک معادل مدارک دانشگاهی می‌دهند.
مدیرکل دفتر آموزش عالی آزاد و غیرانتفاعی وزارت علوم با اشاره به این‌که هر مدرکی با نام‌های همتراز، معادل، مشابه و… در سطح آموزش‌های دانشگاهی فاقد اعتبار است، در گفت‌وگو با «جام‌جم» خاطرنشان می کند: در سال‌های اخیر برخی دانشگاه‌های دولتی همچون دانشگاه‌های امام حسین (ع)، صنایع و معادن، سازمان مدیریت صنعتی، مرکز اتاق بازرگانی و موسسه بانکداری به برگزاری دوره‌های آموزشی اقدام کرده‌اند، اما نه این دانشگاه‌ها و نه موسسه‌های آموزش عالی غیردولتی، مجوز این کار را ندارند و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.
غلامعلی نادری اضافه می‌کند: در سال‌های قبل نیز دانشگاه تربیت معلم و دانشگاه بین‌المللی امام خمینی به‌برگزاری دوره‌های آموزشی با ادعای اعطای مدرک دانشگاهی اقدام کرده بودند که با پیگیری‌های ما این روند متوقف شد، اما در حال حاضر علاوه بر دانشگاه‌های دولتی نامبرده، نزدیک به هفت یا هشت موسسه آموزش عالی آزاد هم به روندی مشابه دست زده‌اند که با آنها برخورد قانونی خواهد شد.
این مقام مسوول در وزارت علوم با اشاره به اهداف اولیه برگزاری دوره‌های آزاد آموزش عالی می‌گوید: متقاضیان دوره‌های آزاد آموزش عالی، چند ساعت را در کلاس‌های آموزشی می‌گذرانند و در پایان کلاس نیز گواهی ساعتی برای اتمام این دوره‌ها دریافت می‌کنند که این گواهی پایان دوره فقط می‌تواند فرآیند مهارت ‌آموزی و استخدام را تسهیل کند یا موجب ارتقای پایه برخی کارکنان شود، اما این که مرکزی دولتی یا غیردولتی ادعا کند این گواهی‌پایان دوره همان معادل مدارک دانشگاهی است، جرم محسوب می‌شود.

منبع –  لینک جام جمغ

پیامک‌های تبلیغاتی اعطای مدرک دانشگاهی از طرق مختلف وجود دارد و در جدیدترین پیام تبلیغاتی اعلام می‌کنند که در ازای سابقه کاری مدرک دانشگاهی اعطا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، این روزها پیامک‌های تبلیغاتی آنقدر زیاد و تکراری شده‌ که برخی را خسته کرده به طوریکه این پیامک‌ها را نخوانده پاک می‌کنند، یکی از فروش ویلا در شمال می‌گوید و دیگری از جدیدترین عمل‌های جراحی؛ ولی در این میان یک پیامک مطلب جدیدی را عنوان می‌کند.

« اعطای مدرک تحصیلی به ازای سوابق کاری»؛ به تازگی این جمله به همراه دو شماره تلفن برای افراد مختلف پیامک می‌شود.

در این بحبوحه مدرک گرایی، این پیامک حداقل برای آن‌هایی که کار دارند و مدرک ندارند جالب توجه است؛ شاید از این طریق بتوانند به ارتقای شغلی و افزایش حقوق فکر کنند.

پس از تماس با شماره‌هایی که پیامک شده است یک آقا جوابگوست و در رابطه با این پیامک اینگونه توضیح می‌دهد که بر اساس قانونی که در سال ۲۰۰۱ در سازمان ملل تصویب شد، افرادی که فرصت تحصیلات آکادمیک نداشتند می‌توانند سوابق کاری را به مدارک آکادمیک دانشگاهی تبدیل کنند و بر این اساس هر ۸ سال سابقه کاری یک مقطع تحصیلی لحاظ می‌شود ولی داشتن دیپلم برای اخذ مدرک دانشگاهی مطابق با سوابق کاری الزامی است.

او با بیان اینکه مدارک در ۲۰۹ رشته فنی، مهندسی و مدیریت نسبت به فعالیت فرد ارائه می‌شود، می‌گوید: مدرک از دانشگاه آمریکا ارائه می‌شود و ۵۴ کشور به صورت رسمی این مدرک را قبول دارند و فرد می‌تواند در یکی از این کشورها برای ثبت شرکت، کاریابی، ادامه تحصیل یا اقامت اقدام کند، در داخل کشور نیز با شرکت‌ها و ارگان‌های نیمه‌دولتی و پیمانکاران دولتی قرارداد دارد و هرکجا که استعلام لازم باشد، مورد تأیید قرار می‌گیرد.

این مطلب هم پیشنهاد میشه :  سریع ترین راه برای کشف انگیزه در خودتان

مسئول این شرکت در رابطه با چگونگی تعیین مدت سابقه کاری افراد اضافه می‌کند: اگر جایی که فرد در آنجا کار می‌کند دارای جواز باشد و یک معرفی‌نامه از آنجا بیاورد به عنوان سوابق لحاظ می‌شود، مدارک دوره‌های آموزشی یا لوح تقدیری نیز جزو سوابق محسوب می‌شود.

وی پیرامون اعتبار این مدرک می‌گوید: وزارت علوم این مدرک را تأیید می‌کند ولی برای استخدام دولتی و شرکت در انتخابات مجلس و ارتقای شغلی دولت مورد تأیید نیست.

او می‌گوید: این مدرک برای دوره لیسانس ۱۳ تا ۱۵ میلیون تومان، برای دوره کارشناسی ارشد ۱۷ میلیون تومان و برای دوره دکتری ۱۹ میلیون تومان است.

* معتمدی: این اقدام کلاهبرداری است

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با اعتبار چنین مدرکی به سراغ مسئولان دانشگاه‌ها رفتیم.

سیداحمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر این اقدام را کلاهبرداری دانسته و می‌گوید: در هیچ کجای دنیا چنی کاری صورت نمی‌گیرد، قطعا وزارت علوم چنین اقدامی را قبول ندارد و مورد تائید وزارت  علوم نیست زیرا تجربه جای خود را دارد و مدرک به جای خود قابل قبول است.

وی اضافه می‌کند: شاید تجربه یک فرد از مدرک دکترای فرد دیگر نیز ارزش بیشتری داشته باشد ولی قرار نیست به آن تجربه مدرک داده شود.

* متقی: مدارک مورد تائید وزارت علوم در پروسه‌ای شفاف اعطا می‌شود

متقی مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه خوارزمی نیز می‌گوید: در مجموعه‌های وزارت علوم، مدرک تحصیلی فقط از طریق فرایند شفاف یعنی کنکور سازمان سنجش یا استعداد درخشان اعطا می‌شود.

وی می‌افزاید: تاکنون پروسه اعطای مدرک معتبر به صورت تبدیل سوابق کاری را نشنیده بودم.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *